Salı , Kasım 12 2019
Home / İNSAN İLİŞKİLERİ / Bu Yazıyı Türk Kadınları O-ku-ma-lı.

Bu Yazıyı Türk Kadınları O-ku-ma-lı.

Eğitimci yazar Sema Maraşlı, kadın erkek ilişkilerine çok farklı bir açıdan bakıyor. Özellikle de dindar kadınların cinselliğini şimdiye kadar hiç bakılmayan bir yönden ortaya koyuyor. Yazılarını kendi sitesinde dile getiriyor.  www.cocukaile.net sitesinde yazılarına yer veren Sema Maraşlı’nın bu yazısı da bir çok tabuyu sarsacak cinsten. kadin

CİNSEL ŞİDDET

“Yirmi yıllık evli bir kadınım. Geçenlerde eşim
‘Bana yirmi yıldan beri cinsel şiddet uyguladın’ dedi. Oysa ben onu bugüne kadar bir kez bile reddetmedim.”

Yukarıdaki sözler bir okuruma ait. Ne düşündünüz? Ne nankör kocaymış diye mi düşündünüz? Aklınıza ilk ne geldi. Düşünüp yazının devamını öyle okuyun.

Şiddetin tarifini bir yapalım önce. Şiddet nedir? Bedensel ve ruhsal açıdan zarar veren hareketlerin tümüdür. Şiddet deyince aklımıza genellikle dayak gelir. Örnek olarak da gözümüzün önüne dayak yiyen gözü morarmış kadınlar gelir.

Oysa şiddetin bir de görünmeyen yüzü vardır. Ruhsal şiddet. Bu çok daha yıkıcı ve zarar vericidir.  Ruhsal şiddetin çeşitleri ve etkileri başlı başına sayfalarca yazı konusu olur. Ben burada sadece kadından erkeğe yapılan cinsel şiddet üzerinde duracağım. Maalesef ülkemizde kadınların çoğu eşlerine cinsel şiddet uygulamakta. Bunu çoğu zaman bilerek kötü niyetle ve farkında olarak yapmıyorlar. O zaman neden yapılıyor?

HERŞEYİ BİLİYORMUŞ HAVASINDAKİ KIZLAR

Ülkemizde kızlar yetişirken başlarına bir iş getirmesinler düşüncesiyle cinsellik ayıp, günah, erkeklerin hakkı ve acı verici bir şey olarak öğretiliyor. Yıllarca bu yanlış telkinle büyüyen kızlar evlendiklerinde başlarına bir iş gelmesi gereken zamanda korku ya da tiksinti duyuyorlar. Eşleriyle cinsellik yaşarken sorunlar yaşıyorlar.

Şimdi belki diyeceksiniz ki şimdiki kızlar öyle değil. Çok özgür takılan, sürekli erkek değiştiren uçlardaki kızlar konu dışı. Ben çoğunluğu teşkil eden aile kızlarından bahsediyorum. Onlar da artık erkek arkadaş edindikleri için şimdiki kızlar her şeyi biliyorlar diye düşünülüyor. Bu sadece işin görünen kısmı.

O her şeyi biliyormuş havalarındaki kızların çoğunun erkek ya da evlilik dendiğinde akıllarına şunlar geliyor: Aşk, sevgi, mesaj çekme, el ele tutuşma, romantizm, birlikte sinemaya gitme, baş başa yemek yeme, birlikte gezmek. İşin cinsellik boyutunu pek düşünmüyorlar. Cinselliklekullan ile ilgili olan bilgileri annelerinin evdeki kulaklarına fısıldadıkları bilgiler olarak kalıyor. Bir de internetten bilgi alalım diye cinsel istismar için kurulmuş sitelere girip, acayip resimler görünce, annelerinden duyduklarıyla resimler birleşince korkuları artıyor.

Dindar kızlara gelince onlar evliliği evde eşiyle birlikte cemaat olup namaz kılma, dini aktivitelere katılma, akşam eşiyle baş başa oturup kitap okuma olarak hayal ediyor. Tabi biliyor cinsellik yaşayacağını ama onu çok da önemli olmayan evliliğinde yaşayacağı küçük bir ayrıntı olarak düşünüyor.

DİNDAR ERKEK BİR DIŞARDAKİ KADINLARA BAKIYOR BİR DE EVDEKİNE

Böyle büyüyen böyle düşünen kadınlar, evlenince büyük bir hayal kırıklığına uğruyorlar. Hiç önemsemedikleri bir konu birden bire hayatlarının merkezine oturuveriyor. Bu yüzden kavga ediyorlar bu yüzden kırgınlıklar küslükler başlıyor. Erkek de büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. İstenmemek, reddedilmek, onurunu gururunu fazlasıyla incitiyor. Dışarı bakıyor, dizilere, filmlere, internete, gazetelere bakıyor istekli kadınlar dolu. Evde karısına dönüp bakıyor, bir adet buzdolabı gibi.

O da acısını evde başka şeylerden çıkarıyor, her şeye kusur bulmaya başlıyor.  Kocası eften püften konularda huzursuzluk çıkardıkça kadın da kendini haklı görmeye başlıyor. Tabi bana böyle kaba davranırsa ben de onu istemem, ne bekliyordu, diyor. Bir kısır döngünün içinde dönüp duruyorlar.

Hiç kimseye anlatamıyorlar, kimseden yardım istemiyorlar. Kadın tam da annemin dediği gibiymiş, çekeceğim artık diye düşünüyor. Erkek de ya dışarıya yönelmeye başlıyor ya da evde eşiyle arasında tavşan kaç tazı tut oyunu başlıyor.

Kadın milleti öyle kolay teslim olur mu?  Kocayı baştan savma taktikleri geliştiriyor.  Eğer hamile olduysa çocuk can simidi gibi imdadına yetişiyor. Hamile iken midesi bulanıyor, doğurunca bebekle uğraşıyor, bebeğin odasından gelmiyor. Çocuk büyüdüyse, şimdi olmaz çocuklar duyar, bahanesinin arkasına sığınılıyor. Ya da bütün akşam dizi izleyip yatma zamanı, bulaşık yıkamaya evi toplamaya başlıyor.

PASPAL DOLAŞIP KOCASINI KENDİNDEN UZAK TUTUYOR

Dindarsa yatma zamanı namaz kılmaya, tespih çekmeye, kuran okumaya başlıyor. Böylece hem kocayı atlatmış oluyor hem de öyle şeyler düşüneceğine  utan, sende ibadetle meşgul ol, mesajı verilmiş oluyor.

Tabi taktikler bu kadarla kalmıyor. Çoğu zaman kocası daha kapıdan girerken “Ay bugün çok işim vardı yoruldum, öldüm bittim, hiç halim yok” “Havalardan mıdır nedir bugün çok başım ağkullanrıyor” “Migrenim tuttu”  “Bu akşam çocuklarla biraz sen ilgilen, ben yorgunluktan ölüyorum”.

Tabi bu arada evde aman bir yerim açılmasın diye paspal bir vaziyette dolaşıyor ki kocanın aklına yanlış şeyler gelmesin. Bütün bunlar işe yaramayıp yakalandıysa “aman ne olacaksa bir an önce olsun da git başımdan sapık herif” düşüncesinden dolayı, ölü balık, rolü oynuyor. Erkek de kendini eşine saldırıyormuş gibi hissettiği için mutsuz oluyor.

Kadın ne yaptığının farkında olmadan eşine cinsel şiddet uyguluyor. Onun ruhunu yaralıyor. Eşini hiç reddetmeyen fakat istemiyorum da mecburum mesajı veren kadın da farkında olmadan şiddet uyguluyor. Aslında kadın kocasından önce kendi ruhunu yaralamış oluyor. Kendini aşağılanmış hissediyor, acı çekiyor, üzülüyor. Bu şekilde ya sevgileri tükeniyor ya da çok sevdiği kocasıyla mutlu olamamanın ıstırabını duyuyor.

DİNDAR KADIN TAKTİK BÖLÜMÜNDE DİNİ KULLANIYOR

Peki böyle davrandığı için kadını suçlayabilir miyiz? Hayır. Çünkü öyle yetiştirildiği, hiçbir eğitim almadan evlendiği için öyle davranıyor. Erkeği suçlayabilir miyiz? Hayır. O da eşine nasıl yardımcı olacağını bilmiyor. Söylüyor anlatmaya çalışıyor ama karısı onun kendi keyfi için ön yargılı davrandığını düşündüğünden ondan yardım almayı reddediyor.

Geçen gün bu konularda verdiğim bir seminer sonrası bir hanım yanıma gelip “Teşekkür ederim, bu sorun bir tek ben de var zannedip kimselere söyleyemiyordum, meğer pek çok kadında aynı sorun varmış, bundan sonra çözmek için uğraşacağım, gerekirse psikologa gideceğim” dedi.

Kocası benim söylediklerimi belki defalarca söylemiştir ama ancak güvendiği bir kadından duyduğunda ikna oluyor. Yazdıklarımın kadınlara dolayısıyla ailelere faydalı olacağına inandığım için yazıyorum. Tabi bir tek benim yazmam yetmeyecek.

Destek için topluma yön veren kadın yazarların, psikologların, doktorların, vaizelerin, öğretmenlerin yardımlarına ihtiyaç var. Tabi okuyucularımın yorumları, destekleri de benim için çok önemli. Ayrıca bu konu dindar kadın meselesi değil genel olarak Türk kadının ortak meselesi. Sadece dindar kadınlar taktik bölümünde dini kullanıyorlar, o kadar. Sorunu yazdık.  Kısmetse bundan sonra çözümler üzerine kafa yoracağız.

Kaynak: http://www.cafesiyaset.com/haber/20090529/Dindar-kadin-nasil-cinsel-siddet-uygular.php

Cafesiyaset

15 comments

 1. Bunlar bilinmeyen şeyler değil ki. Bin kere dile çeşitli platformlarda dile getirilmiş sorunlar. Bence yazar sürekli cinselliğe vurgu yaparak ön plana çıkmaya ve kendini görünür kılmaya çalışıyor. Cinsellik her zaman prim yapar çünkü. Ama kendisi sağlıklı bir evlilik yürütememiş biri olduğundan söyledikleri havada kalıyor. Demezler mi insana “kelin ilacı olsa kendi başına sürer” diye…

 2. Valla ablacığım iyi hoş yazmışsın ama ben çalışıyorum eşimin sorumsuzluğu yüzünden 5 yıllık evliyim hala borç ödüyorum üstümde yok başımda yok 2 yaşındaki oğlumu haftada bir görüyorum sabah onunla beraber işe çıkıp onunla beraber işten gelip birde ev işleri ile uğraşıyorum sen bu konuda rahatsın galiba erkekleri savunmuşsun ama derdi çeken bilir böyle şeyler yazarakta erkekleri pofpoflamayın bu dünyada en rahat mahluklar erkeklerdir kimse kadınlar kadar ezilmez hiç kusura bakma lafla peynit gemisi yürümez. Türk kadını bildiğinden şaşmaz umarım anlamışsınızdır.

 3. Her türk kadınınıın sıkıntısıdır bu yazdıklarınız aslında.Ancak siz kadının sıkıntısını sanki erkeğin derdiymiş gibi yazmışsınız.sanki erkekler mağdurmuş gibi bir pozisyon yaratmışsınız satırlarınızda.Öncelikle konunun merkezinin eğitimsizlik ve tutuculuk olduğunu belirtmeliyim.Erkeklerin bu ülkede hiçbir şekilde şiddete maruz kalmayacağını anlamanızı dilerim.Bu bakış açılı yazıları kesinlikle tasvip etmiyorum.Türkiyede şiddetin her türlüsüne maruz kalan kesim başta ev hanımlarıdır.Bahsettiğiniz cinsel şiddet yine kadınlara uygulanmaktadır.Bahanelerle oyalanan erkek yoktur bence.Eşinden zorla istediğini alan erkek vardır.bu durumda kim şiddet görmeye devam ediyor sizce?????

 4. KESINLIKLE RED EDIYORUM!
  YAZDIKLARINIZIN TEK BIRI BILE “EVET” BUDUR DEDITTIRECEK SEKILDE DEGILDIR! ILLEDE BISELER YAZMAK GEREKIYORSA KONUYU DINDAR KADINLARA MAL ETMENIN BIR ANLAMI YOK! SAHSEN BEN KENDIM COK DINDAR BIR AILEYE MENSUBUM! VE HER DINDAR AILE GIBI HAYATIMLA ILGILI BENI KARSILAYACAK HER KONUDA KENDIMI EGITMEME IZIN VERILDI!
  KALDIKI BU ZAMANDA ILISKIDEN BAHSETMEK GEREKIYORSA BIZIM BURALARDA 8 YASINDA OKULDA HERSEY ANLATILIOR! ANLATILMAZSA BILINMEZSE “ERKEN YASTA ERKEK ARKADAS EDINME ISTEGI OLURMUYDU ” ??? BÜSBÜTÜN EVLILIK HAYATINI BIRLIKTELIGE TASIYAN ONCA KIZIMIZIN / ERKEGIMIZIN ILERDEKI PISMANLIK SÖZ KONUSU BÜYÜK OLUYOR! KESKELER COGALIYOR!! DINI ACIDAN SIZIN YAZDIKLARINIZI ELE ALMAK GEREKIYORSA KESINLIKLE GÜNAH ISLEDIGINIZDE APACIK ORTADA! DINIMIZDE FLÖRTÜN YERI YOKTUR! EGERKI YASAKLANDIYSA BUDA YINE BIZLER ACISINDAN DÜSÜNÜLDÜGÜ ICINDIR! GELELIM EVLI CIFT KADINLARIN TUTUMLARINA! ISTISNALAR KAIDEYI BOZMAZ AMA SIZIN ABBARTTIGINIZ VE SADECE KADININ ÜZERINDE DURMANIZI KESINLIKLE RED EDIYORUM!
  BIR ERKEK “BAS” TIR KADIN ISE “BOYUN” BAS NEREYE CEVIRMEK ISTERSE KAFAYI BOYUN ORAYA SÜRÜKLENIR!! KALDIKI BIZ KADINLAR EMANETIZ ESLERE!! BILMESEKTE ÖGRETILMESI MECBURIYETTIR!! KALDIKIIIIII BURASI COK ÖNEMLII !! ABIM SAGOLSUN GENC YASTA BANA ERKEKLERI KENDI YASAMIYLA GÖSTERDI! HANGI ERKEK DOKUNULMUS BIR VUCUDU TERCIH EDER ?? HANGI ERKEK BENDEN ÖNCE BIRBASKASI DUDAKLARINA DOKUNMUS OLSUN ISTER ?? BEN HERZAMAN ERKEKLER ELIMIN KIRI DEYIP YASASADA EVLENECEKLERI KIZLARI TERTEMIZ ISTERLER!! AHA BENIM ABIM ONCA KIZLARLA GEZDI BIRIYLE BILE EVLENMEDI!! GÖRÜCÜ USULU ELI ELINE DEGMEMIS BIRINI TECIH ETTI SONUCMU — MUTLULAR:: VAZIYET BÖYLE OLUNCA !!! DILEKLER TECRÜBESIZ KIZDAN YANA OLUNCA BÜYÜK GÖREV ERKEGE DÜSÜYOR !! HIC TECRÜBESI OLMAYAN BIRINDEN TECRÜBELI GIBI DAVRANMASINI BEKLEMESI YANLIS!!
  HERNEYSEE !! YAZDIKLARINIZI KINIYORUM! VE BU ARADA COK ARKADASIM VAR HATTA ALMANLAR COGUNLUKTA BILIYORMUSUNUZ 🙂 ONCA BIRLIKTELIGI OLUPTA YASAYAN KISILER BILE BENIMLE SOHBET EDERKEN 🙂 ERKEGIM BENDEN MUTLU DEGIL DIYEBILIYORLAR!!
  YANI HERZAMAN HER KARANLIGIN ICINDE AYDINLIK OLDUGU GIBI HER AYDINLIKTA KARANLIK OLUR!! VE BU YÜZDEN !! ” SENIN YÜZÜNDEN ” SEN BÖLE OLMASAYDIN.. ” LAFLARIYLA KARSI TARAFI SUCLAMAK EN SACMA OLAYDIR! INSAN ALDATIYORSA MUTSUZSA OTURSUN KENDINI DÜZELTSIN!!
  INSEALLAH BIRGÜN KIAP YAZARSAM 🙂 RAKIBINIZIM

 5. Ben bir psikolojik danışmanım. Yazıyı ve yorumları dikkatli bir şekilde okudum. Yorumlardan şunun farkına vardım danışmanlıkta direnç denilen ögenin en güzel örnekleri. Her ne kadar sizin yazdıklarınızı bir şekilde reddetseler aslında irdelediğimizde kabul ettiklerinizi görüyorum. Burada konu yine erkek haklı kadın haksız ve ya erkek haksız kadın haklı meselesi gibi anlaşılmış olduğunu görüyorum. Arkadaşlar sorun bu değil. Kadın ve erkek ancak birlikte birbirlerini tamamlarlar bu şekilde karşıyı suçlayarak bir sonuca varamayacağımızın hala farkına varamadık mı? Çocukluk dönemimizden ilk okuldan beri sürekli bunları tartışıyoruz. Hepimiz kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan en iyi iki parça olduğunun farkındayız ama bunu bir türlü kabullenemiyoruz. Bunu belkide dile getirmekte zorlanıyoruz.
  Yazarın ülkemizde bu kadar bastırılan bi konu hakkında yardımcı olmaya çalışmasını taktirle karşılıyorum. Bazı arkadaşlar yazılarında dine ters düştüğünü ifade etmişler. Herkesin dini inancına saygı gösteriyorum. Ama şunu da söylemeden kendimi alakoyamıyorum. Biz müslümanların çoğu dini kulaktan dolma bilgilerle kültür gibi öğreniyoruz. Ama dinin kültür gibi öğrenilmeyeceğinin farkına varmamız gerekiyor. Bu yazıyı okuyan arkadaşlara soruyorum; kaçınız Kuran-ı Kerimi okudu cinselliğe bakışı hakkındaki bilgilere sahip? Biz başkalarından dini öğrenmeye devam ettiğimiz sürece kendi dinimizi öğrenmiyoruz sadece onun dinini öğreniyoruz. Ben şunun idea ediyorum ki bu sorunun çözümü gayet basit. Yapılması gereken tek şey insanların kendilerini yobaz kişilerden uzak tutarak gerçek islamı öğrenmek. Din adına ve kendimiz adına bir şey yapmak istiyorsak ne olur gerçekten kendi dini inanışımızı kendimiz inşa edelim başkalarının inançlarına sığınmayalım. Kendi dinimize inanalım. Önümüzde bize yetecek ve artacak en güzel kaynak olan kuran-ı kerim var….

  Teşekkürler…..

 6. Ya belki yüzde yüz doğru terimler kullandı dıyemem konuyla ilgili fakat anlatabıleceği en iyi duzeyde anlatmaya calısmıs.ben de takdir ettim doğrusu.kadınlara haksız dememiş çekilmek istenen tarafa cekmış birkaç kişi.toplulumumuzun en önemli sorunudur bu cinsellikle ilgili olan konular.genç kızlar erkek arkadaslarıyla olan en ufak bır bırlesmede ilk başta kendılerını mutlu hıssedıyorlar fakat ayrıldıklarında ufff lanet olsun keşke yapmasaydım sımdı onun gözunde ne konumundayım dıyorlar.bende dedım bılıyorum cunku. ıste bunun sebebını dilinin döndüğü kadarıyla anlatmaya calısmıs sayın yazar.

 7. bizim ülkemizde bayanların çoğu cinselliği sadece erkeklerin hayvansal güdüleri olarak görüyor. bunun dini nedenleride var olmakla birlikte ben bunun asıl nedeninin cahillikten kaynaklandığını düşünüyorum.bu sadece kadınlaın değil erkeklerinde cahilliği.eşlerine nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilmiyorlar aslında cinselliğinde tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar bence(şu bahsettiğimiz kategoriyi ele alıyorum genelleme yapmak istemem)bayanlarımız genelde kendilerini ve arzularını saklayarak büyüyor bu ülkede ve gerdek gecesi olarak tabir ettiğimz şeyle gözleri korkutuluyor evlendiği beyefendide eşine sevgi vermekten yoksun olduğu için acı ve ızdırap dolu günler bayanlarımızı bekliyor..ben bunda tamamiyle erkekleri sorumlu tutuyorum kendi egolarını bi şekilde tatmin ederken karşısındaka kadınında hissettiklerini anlayabilmeli bir erkek yada onada hissettirebilmeli o zaman muhteşem uyumu yakalayabilirler.ve şunuda söylemek isterim ki kadınların 8 erkeklerinse sadece 1 nefsi varmış(yani kadınlar cinsekllikten kat kat fazla hoşlanabilir aslında)ama kadınlar 8 nefsinede hakim olabilirken erkekler birine bile zor sahip çıkarmış(buda erkeklerin iradesizliği)erkektir yapa sözününlde onların zayıflığından kaynaklandığına değinmek istedim:D:D

 8. yazının başında herşeyi bildiğini zanneden kızlar cümlesi var. bence bu yazıyı yazan herşeyi bildiğini zannediyor….
  ben bu yazıyı yazan kişiye sormak istiyorum siz bu hayatta ne için yaşadığınızın farkında mısınız ki ? insanların yaşantıları hakkında bu kadar rahat bir şekilde konuşabiliyorsunuz.

 9. ne sacma bi yazii erkeklerde erkekler ne bicim biraz hem cinslerini koruusana sen ewde kal bakimli ol bi aldatil bakalim ne olucak ne yazican cok merak ediyorum

 10. Sevgili Arkadaşlar; Ben de PDR ve Büşra arkadaşlarımıza büyük bir çoğunlukla katılıyorum…Yazıya kadın-erkek ekseninden daha çok dindar ailelerin cinsel yaşamlarına ilişkin olarak baktığımızda, aile içi yanlış eğitim ve eğilimlerin ileride oluşturulacak ailelerin bireylerine yönelik doğru tespitler değil midir? Bence bu yazılanlar istesekte istemesekte, Ene’mize hoş gelse de gelmese de çok çarpıcı gerçeklerdir…Yazıyı saçma bulmak ya da aman aman çok hoş gibi görmek yerine cinsel eğitimin dindar ailelerde pek önemsenmediğinin vurgusu olarak görmek daha doğru olacaktır…Cinselliğin yaşamın bir parçası olduğu gerçeğinin gözardı edilmemesi gerektiği uyarısının yapıldığını varsayarak bakmak daha mantıklı olacaktır kanımca…Bırakalım bu konuda herşey konuşulsun, birileri de çıksın aksini yazsın, yazabilirde…Bence büyük bir yaraya parmak basılmış diye bakıyorum ben olaya…Ben Sema Hanımı belli bir kesimi karşısına alma pahasına yapmış olduğu bu cesur çıkışından ötürü yürekten alkışlıyorum…Evet açık yüreklilikle ve dindar bir erkek olarak söylüyorum ki;Dindar ailelerin bir çoğu cinsel açıdan doyuma ulaşamıyorlar…Bu dindar olmaktan kaynalanan bişey olmadığını, ama; dindar kesimin cinselliği ayıp saymasının, dolayısıyla da toplumun gerek aileden geleneksel olarak almış olduğu eğitimden, gerekse öğrenim kurumlarında yeteri kadar cinselliğin konu edilmemesinden kaynaklanan bir eksiklikten kaynaklandığını düşünüyorum…Saygılarımla.

 11. aslinda yazilanlar cok dogru ama yorumlara bakilirsa hanimlarimiz bu eziyeti ceken sadece erkekler degil cogu kadinda bu sorundan muzdarip neden hep erkekler magdurmus gibi gosteriliyor derdinde. yazilari yazarken kadini yada erkegi suclamadan olayi dolayli yoldan anlatsaniz diyecektim ama o zamanda diger yazilardan farki kalmaz ilgi cekmez. Ben kitaplarinizi ve yazilarinizi begenyle takip ediyorum evlilik hayatmi ikiye ayiriyorum sizi tanimadan onceki kolelik hayati, sizi tanidiktan sonraki sultanlik hayati.emek+ biraztatli dil+ biraz pohpohlama+ biraz yenilmek(yada yenilmis gibi gorunmek)=sultanlik meger erkekleri idare etmek nekadar kolaymis

 12. Benim fikrim Türk müslüman erkeginin ne yazikki bencil vede egoist davranislarindan kaylaklaniyor neden türk kizi batan babadan baski sonrada kocadan kadin isteksz birde binlercekizla kezip dolasip ama evlenecegi zaman el degmemis kiz isterler nedir asil sorun burda bence.BENIM ANADOLU KADINIM DÜNYALARA BEDEL AMA NE YAZIKKI ÖZDEGERLERINI KAYB EDEN TÜRK ERKEGI!TÜRK ERKEGI YABANCI UYRUKLU VEYA BASKA KADINA VERDIGI DEGERI KENDI DEGERLI NAMUSLU EDEBLI KADININA VERSE BAKIN NASIL OLUYORMUS DOYUMOLURMU O YUVADAKI SEVGI DOLU HUZURLU YUVAYA ANLAYAN ANLASIN SÖZ ULASTI YERINE UMARIM. SAYGFILARIMLA

 13. turk kadını ve turk erkegindede hep aynı sorunlar var

 14. It’s really very complicated in this active life to listen news on Television, so I just use web for that reason, and get the most up-to-date information.

  Feel free to visit my website: baldness treatment

 15. herkes kendince yorumlamış yazıyı hepinizin haklı olduğu kısımlar var evet kadınlar ve erkekler arasında büyük sorunlar var ne yapsakta cözülmeyecek arkadaslar sunu kabul edelimki güç kimdeyse onun borusu ötüyor hayatınıza dönün bi bakın nerelerde kimler için haya yaptınız kızdığınız beğenmediğiniz mahluk dediğiniz erkekler için erkeklerde aldattıkları kadınlar için bi çok hata yaptı sonuc aldatanda mutsuz aldatılanda önemli olan şuki sorun nedir ve nasıl çözülür çözülemezse ne yapılmalıdır artık kimse kimseyi suçlamadan altında art niyet aramadan konuşabilmeli kendisini ifade edebilmeli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.