Salı , Kasım 12 2019
Home / GENEL PSİKOLOJİ / Kısaca Gevşemek İçin Meditasyon

Kısaca Gevşemek İçin Meditasyon

meditasyonMeditasyon nasıl yapılır kısaca öğrenmek ister misiniz?

 

Gevşemek İçin Meditasyon

 

  1. Rahat bir pozisyonda sakin bir şekilde oturun ve gözlerinizi kapayın.

  2. Ayaklarınızda başlayıp yüzünüze doğru ilerleyerek tüm kaslarınızı iyice gevşetin. Kaslarınızı iyice gevşemiş halde tutun.

  3. Burnunuzdan soluk alın. Soluk alışınızın farkına varın. Soluğunuzu verirken sessizce içinizden “bir” deyin. Örneğin, soluk alın … verin, “bir”; alın … verin, “bir”; ve bu şekilde devam edin. 20 dakika boyunca bunu sürdürün. Süreyi kontrol etmek için gözlerinizi açabilirsiniz, ancak çalar saat kullanmayın. Bitirdiğiniz zaman, ilk önce birkaç dakika gözleriniz kapalı, daha sonra da gözleriniz açık oturun.

  4. Derin gevşemeye ulaşmayı başarıp başarmadığınızı düşünmeyin. Pasif bir tutum takının ve gevşemenin kendiliğinden gerçekleşmesine izin verin. Diğer düşünceleri bekleyin. Bu düşünceler ortaya çıktığı zaman “iyi” diye düşünerek göz ardı edin ve “bir” diye tekrarlamayı sürdürün. Alıştırmayla bu tepki az bir çabayla oluşmalıdır.

  5. Bu tekniği günde bir ya da iki kez uygulayın, ancak yemeklerden sonraki 2 saat içinde değil, çünkü göründüğü kadarıyla sindirim süreçleri, öznel değişimlere müdahale etmektedir. (Benson ve diğerleri, 1977, sayfa 442,Psikolojiye Giriş Kitabı, Atkinson, Hilgard)

4 comments

  1. her yatağa yattığım zaman ağlıyorum 7. sınıfa gidiyorum aklıma hep sınavşkla geliyo hep strese giriyorum çünkü amacım ileride iyi bir yere gelnek notlarım ne kadar 100-95 lerin arasında olursa olsun ç.ok stres yapıyorum ne yapmalıyım ki

  2. Ben sigara içiyorum acaba ondan mı meditasyon yapamıyorum. Beynimi uyuşturduğu için mi?

  3. Ben cok sinirli ve aceleciyom giderek cevremi uzuyorum ve dogru kararlar alamiyorum 20 yasindayim ama hala duzgun bi karar veremiyorum her karardan sonra pismanlik yasiyorum anlayisli olamiyorum en ufak bisey sinirlenmeme neden oluyor cogu zaman sacmaliuorum bunlari engelemek icin ne yapmaliyi

  4. Cogu zamanda bencil davraniyorum zamansiz hareketlerde bulunuyorum tim sevdiklerim uzaklasiyor bemden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.